Dlaczego warto zbudować samodzielnie murowany grill ogrodowy?
Dostępne w sklepach murowane grille ogrodowe zachwycają na pierwszy rzut oka designem, ale ich jakość oraz estetyka wykonania może wzbudzać wątpliwość. Ponadto rzadko istnieje możliwość dodatkowej personalizacji, którą zapewnia samodzielna budowa lub skorzystanie z oferty rzemieślników. Dzięki temu możesz wybrać nie tylko wysokość, odległość pomiędzy rusztami, ale przede wszystkim dopasować do dowolnego miejsca swój murowany grill ogrodowy.
Jak go zbudować i jakich materiałów użyć? Przyjrzyjmy się teraz najważniejszym aspektom stawiania murowanego grilla ogrodowego.
Solidny fundament pod grill ogrodowy murowany — jak go zbudować?
Fundament okazuje się kluczowy, jeżeli zależy Ci na wytrzymałej konstrukcji odpornej na nasiąkanie wodą. Dzięki niemu możesz zapewnić także stabilność całej budowli oraz ochronę przed uszkodzeniami termicznymi. Dlatego też zawsze warto zadbać o dostosowanie podłoża, na którym postawisz grill ogrodowy murowany.
Zaleca się, by do budowy grilla murowanego wybrać podstawę żelbetową. Kluczową decyzją będzie zbrojenie w formie krat oraz otulina z betonu o odpowiedniej grubości.
Pamiętaj, by dostosować materiały do podłoża – by uzyskać pewność, że konstrukcja nie osiądzie lub nie zapadnie się. Przygotowana podstawa pod grill ogrodowy murowany powinna mieć grubość około 10 cm.
Murowanie grilla ogrodowego
Po przygotowaniu podłoża przychodzi czas na murowanie konstrukcji. Jest to jeden z najważniejszych etapów budowy. Od niego zależy ostateczna estetyka grilla murowanego ogrodowego. Jak zbudować odpowiednią konstrukcję? Przede wszystkim – solidnie.
Doskonale sprawdzi się w tym celu gotowa zaprawa cementowo-wapienna. Dzięki niej połączysz ze sobą trwale cegły lub inny materiał, na który się zdecydujesz. Oprócz tych materiałów musisz pamiętać także o prętach zbrojeniowych, ruszcie i drucie wiązałkowym, a także piasku.
Pamiętaj, by odczekać około 2 tygodni od momentu ukończenia budowy do pierwszej biesiady!
Wykończenie w zależności od rodzaju konstrukcji
Tymczasowy ruszt ułożony na poprzednim etapie budowania ogrodowego grilla murowanego, można zastąpić stalą nierdzewną. Od Ciebie zależy, czy będzie on przymocowany na stałe, a może będzie ustawiony na specjalnych nóżkach.
Zwieńczeniem budowy jest dach — może być blaszany, otoczony cegłami klinkierowymi lub wykonany z nich w całości. Jeśli twój grill ogrodowy jest murowany również z myślą utworzenia w nim komory wędzarniczej, powinieneś zakupić również drzwiczki, haki i dodatkową płytę paleniska.
Po odczekaniu 2 tygodni od zakończenia budowy możesz oficjalnie otworzyć sezon grillowy i cieszyć się z bliskimi wspólnie spędzanym czasem na świeżym powietrzu.
Budowa murowanego grilla ogrodowego wymaga przede wszystkim czasu oraz cierpliwości. Dodatkowo od jakości wykonania zależy jego wytrzymałość. Dlatego warto pomyśleć o powierzeniu tego zadania profesjonalistom. Wybierające piec z duszą, zyskujesz nie tylko doskonale wykonany grill, ale również wyśmienite posiłki na łonie natury.