Pizza jest jedną z najpopularniejszych potraw na świecie. Jej fenomen, oprócz wspaniałego smaku, bierze się przede wszystkim z prostoty, a jednocześnie różnorodności, dzięki której każdy znajdzie pizzę dla siebie. Wiadomo już, jak samodzielnie wybudować piec do pizzy, czas zatem na jej przygotowanie i upieczenie. Początkowo proces ten może wydawać się skomplikowany, jednak w istocie jest bardzo prosty. Wystarczy tylko mieć na uwadze kilka czynników.


Co jest podstawą dobrej pizzy?


Podstawowa pizza przeważnie składa się z trzech bazowych składników, czyli sosu pomidorowego, sera oraz ciasta. Nad tym ostatnim warto skupić się szczególnie, dlatego, że jest to podstawa całego dania. Aby powstało dobre ciasto na pizzę, potrzebne będą mąka i drożdże. Dla obu tych składników istnieje kilka opcji, z których można skorzystać. Tradycyjny przepis na ciasto na pizzę mówi o włoskiej mące typu 00. W Polsce już od kilku lat produkuje się odpowiednik, czyli mąki typu 400 lub 405. Kolejnym powszechnie używanym sposobem na ciasto we włoskich kuchniach jest dodanie semoliny, czyli gruboziarnistej mąki pozyskiwanej z pszenicy durum. Semolina dzięki wysokiej zawartości białka daje ciastu elastyczność, a podczas pieczenia sprawia, że spód pizzy jest przypieczony i chrupiący. Dla osób nietolerujących glutenu również istnieją alternatywy, takie jak użycie mąki ryżowej lub kukurydzianej. Takie ciasto może się jednak nieco różnić konsystencją. Kolejną rzeczą, bez której ciasto na pizzę się nie uda, są drożdże. W tym przypadku ma się do wyboru dwie opcje, czyli drożdże świeże oraz suszone. Przy tych pierwszych konieczne jest wcześniejsze wykonanie zaczynu, który musi wyrosnąć, zanim zrobione zostanie ciasto. Drożdże suszone można bezpośrednio zmieszać z mąką, dzięki temu skraca się czas oczekiwania. W obu przypadkach należy pamiętać, że aby ciasto dobrze wyrosło, trzeba dodać cukier.


Jak zrobić idealne ciasto na pizzę?


To, czy wyjdzie pyszne ciasto na pizzę, zależy nie tylko od rodzaju mąki, ale i samego procesu wyrabiania oraz czasu wyrastania. Przepisów na ciasto na pizzę jest wiele, jednak zwykle zamykają się one w kilku podstawowych składnikach w różnych proporcjach, czyli przykładowo:  • mąka - 250 g

  • woda - 150 g

  • drożdże instant - 7 g

  • sól – 1 łyżeczka

  • cukier – pół łyżeczki

  • oliwa z oliwek – 1 łyżka


Powyższe składniki na ciasto do pizzy należy połączyć ze sobą, a następnie dość długo wyrabiać w celu uzyskania jednolitego i elastycznego ciasta. Można jak najbardziej pokusić się o wyrabianie ręczne, jak to było robione od wieków. Jednak w dzisiejszych czasach istnieją technologie, takie jak robot planetarny, mikser ręczny z odpowiednimi końcówkami, a nawet maszynka do pieczenia chleba, które poradzą sobie z tym zadaniem równie dobrze, a znacznie mogą je ułatwić. Czy ciasto na pizzę jest gotowe, można sprawdzić, odrywając od niego kawałek i rozciągając je w dłoniach. Jeśli da się rozciągnąć na tyle, żeby było przez nie widoczne światło, ciasto jest gotowe. Następnym etapem tworzenia pizzy jest wyrastanie ciasta. Należy je włożyć do miski, przykryć folią spożywczą lub mokrą ściereczką oraz odstawić w ciepłe miejsce. Trzeba tu pamiętać, że miska powinna być odpowiednio duża, aby ciasto miało miejsce do wyrośnięcia. Czas wyrastania może być różny. Standardowo przyjęto, że powinny to być co najmniej jedna lub dwie godziny, lub do momentu, kiedy ciasto podwoi swoją objętość. Eksperci jednak uznają, że najlepsza pizza może powstać z ciasta, którego czas wyrastania będzie uzależniony od zawartości białka w mące. Może to być od 3 do nawet 72 godzin. Po upłynięciu odpowiedniego czasu następuje kolej na uformowanie pizzy według własnego uznania. Można to zrobić przy pomocy wałka do ciasta. Jeśli jednak ciasto jest odpowiednio elastyczne, da się je rozciągnąć w rękach. Tak przygotowana podstawa jest gotowa pod dalsze dodatki.


Jakie dodatki najlepsze na pizzę?


Jeśli chodzi o dodatki do pizzy, możliwości są tak naprawdę nieskończone. Zarówno wegetarianie, jak i miłośnicy mięs znajdą coś dla siebie. Powszechnie bazą pizzy jest ser – zwykle mozzarella oraz sos pomidorowy. Istnieją też wariacje, gdzie zamiast pomidorów używa się sosów na bazie śmietany, czyli tak zwana pizza bianca. Składniki do pizzy są często kwestią sporną, ponieważ każdy ma swoje pojęcie na temat tego, jaka powinna być najlepsza pizza. Przepisy można dowolnie modyfikować, gdyż na pizzę da się położyć prawie wszystko: warzywa, wędliny, mięsa i różnego rodzaju sery, a nawet owoce. Różnorodne ich kombinacje sprawią, że można uzyskać zupełnie inne smaki.


Pizza to potrawa, którą warto mieć w swoim repertuarze kulinarnym, a sprawdzony przepis na pizzę sprawi, że za każdym razem wyjdzie ona idealnie i zachwyci swoim smakiem.