Domowe pieczenie chleba w prawdziwym piecu chlebowym kiedyś było na porządku dziennym, teraz należy do rzadkości. Tradycja zanikła w dobie rozwoju cywilizacji i wzroście tempa życiowego. Ludzie, poświęcający czas rozwojowi kariery zaczęli kupować chleb gotowy, nie mając czasu na domowe wypieki. Ostatnie lata pokazały jednak, że dawne trendy zaczynają wracać. Już podczas pandemii coraz więcej osób zaczęło wypiekać chleb w domu. Używano do tego celu głównie piekarników gazowych i elektrycznych. Ciążące jednak nad nami widmo wzrostu cen energii i gazu sprawia, że osoby z własnym ogrodem coraz częściej decydują się na domowy piec do wypieku chleba.


Jakie korzyści daje domowe pieczenie chleba?


Domowy piec do chleba w ogrodzie to marzenie wszystkich, którzy uwielbiają świeże aromatyczne i ciepłe jeszcze pieczywo z chrupiącą rumianą skórką. Oprócz zaspokojenia tej niewątpliwej zachcianki smakowej piec do pieczenia chleba daje wiele innych korzyści. Oto niektóre z nich:


- umożliwi własnoręczne przygotowanie wypieków z naturalnych składników bez sztucznych polepszaczy smaku i niezdrowej chemii,


- pozwoli zaoszczędzić na kosztach energii przy rezygnacji z wypieku w piekarniku elektrycznym,


- zapewni zdrowe, tańsze niż w sklepie i zawsze świeże pieczywo o każdej porze,


- pieczenie chleba czy bułeczek i poczęstunek w ogrodzie może być okazją do spotkań z przyjaciółmi, czy sąsiadami,


- jest zachętą do eksperymentów kulinarnych i próbowania nowych przepisów na różne rodzaje chleba, których w sklepie się nie kupi,


- pieczywo z pieca chlebowego ma niepowtarzalny smak i aromat,


- estetycznie wykonany piec do chleba może być ozdobą ogrodu.


To tylko kilka przykładowych zalet pokazujących, dlaczego warto mieć we własnym ogrodzie profesjonalny piec do chleba. Przy odrobinie zaangażowania i wiedzy można go nawet zrobić samemu.


Jak zbudować piec chlebowy w domu?


Każdy, kto myśli o domowych wypiekach w piecu opalanym drewnem, może mieć dylemat, czy piec do pieczenia chleba w domu to dobry pomysł, czy może lepiej zdecydować się na budowę w ogrodzie? Ze względów bezpieczeństwa i dla zaoszczędzenia powierzchni mieszkalnej to drugie rozwiązanie często sprawdzi się lepiej. Na początku zbudowanie pieca może wydawać się dosyć skomplikowane, ale jeśli poświęci się trochę czasu na poznanie tajników budowy takiej konstrukcji, każdy sobie z tym poradzi. Oto czynności, które należy wykonać, aby powstał piec do chleba domowy.


1. Przygotowanie miejsca i podłoża


Grunt pod piec do pieczenia chleba musi być twardy i zwarty, aby nie obsuwał się i nie powodował pęknięć w przyszłej konstrukcji. Na takim terenie wykonuje się betonowe podłoże.


2. Zbudowanie podstawy pieca chlebowego


Na uprzednio przygotowanym podłożu z betonu umieszcza się podstawę pieca, którą można zrobić z bloczków w formie prostokąta. Powstanie w ten sposób prostopadłościan, którego otwór wypełnia się kamieniami i piaskiem. Jego górę najlepiej wykonać z betonu zbrojonego i uszczelnić perlitem.


3. Wymurowanie komory do pieczenia


Piec do chleba musi mieć komorę piekarniczą wykonaną z odpornej na wysokie temperatury cegły szamotowej i takiej samej zaprawy. Najczęściej muruje się ją w kształcie kopuły, wykorzystując do tego celu odpowiedni stelaż, a następnie dodatkowo izoluje warstwami perlitu i wełny mineralnej.


4. Wymurowanie komina i drzwiczek oraz obudowanie


Piec do wypieku chleba może mieć komin wymurowany, ale do jego wykonania można użyć także rury kwasoodpornej. Zamontowane drzwiczki powinny być szczelne, aby zatrzymywać w komorze odpowiednio wysoką temperaturę. Tak przygotowany piec do chleba można jeszcze obudować według własnego uznania.


Jakie drewno do palenia w piecu chlebowym?


Każdy, kto wybudował sobie w ogrodzie piec do pieczenia chleba, powinien wiedzieć, jakiego drewna do palenia używać najlepiej. Eksperci polecają szczególnie drewno bukowe, czereśniowe, wiśniowe, a także brzozowe. Odradzają natomiast palenie drewnem drzew iglastych ze względu na dużą ilość żywicy i powstawanie sporej ilości sadzy. Warto też wiedzieć, że piec do chleba trzeba długo rozgrzewać, aby osiągnął on wysoką temperaturę. Rytuał pieczenia chleba, jeśli się pracuje, najlepiej zaplanować na wolny dzień i upiec więcej na zapas. Domowe wypieki, jeśli właściwie się je przechowuje, długo zachowują świeżość.


Zbudowanie pieca do domowego wypieku chleba nie jest trudne, ale wymaga odpowiednich materiałów i zaangażowania. Nie każdy może sobie na to pozwolić. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skorzystanie z oferty naszej firmy, która na zamówienie fachowo zaprojektuje i wykona gotowy profesjonalny piec do chleba.