Własna wędzarnia ogrodowa to marzenie wielu amatorów wędzonych mięs i wędlin, ryb, czy serów. Mając ją w ogródku, nie trzeba zadowalać się smakiem gotowych produktów wędzonych, które często naszpikowane chemią mimo ładnego wyglądu nie zawierają wiele właściwości odżywczych, są drogie i bywają szkodliwe. Uwędzone w domu produkty pozwalają za to cieszyć się wybornym smakiem, a tradycyjny proces wędzenia dobrze je konserwuje i pozwala na dłuższe przechowywanie. Czy można i jak zbudować wędzarnię w ogrodzie? Sprawdźcie.



Czy można i z czego najlepiej zbudować wędzarnię w ogrodzie?



Wędzarnia ogrodowa w świetle przepisów nie wymaga pozwolenia na budowę. Może być nie tylko nowym hobby, okazją do organizowania przyjęć ogrodowych dla rodziny i przyjaciół, ale też szansą na posmakowanie prawdziwego domowego smaku wędzonek nieokraszonych chemią. Przydomowa wędzarnia może również stanowić ozdobę samego ogrodu, jeśli zostanie dobrze w niego wkomponowana i wykonana z materiałów, które będą pasowały do stylu domu i otoczenia. dzarnia domowej roboty może być zrobiona z cegły, drewna, bloczków betonowych, kamieni naturalnych, a także innych materiałów, np. metalowej beczki. Pomysł na wędzarnię powinien przed rozpoczęciem realizacji i wyboru materiału, być rozważony pod kątem sposobu wędzenia. Trzeba wiedzieć bowiem, że można wędzić na gorąco i zimno, lub też łączyć ze sobą te dwa sposoby. Od wyboru przyszłej metody wędzenia będzie zależała budowa wędzarni w odpowiedni sposób.



Jak zrobić własną wędzarnię?



To, jak zrobić wędzarnię będzie zależało od wyboru techniki wędzenia. Przy podjęciu decyzji o wędzeniu tylko na gorąco prosta wędzarnia ogrodowa nie musi mieć długiego kanału wędzarniczego. Jest on za to konieczny w przypadku chęci wędzenia na zimno. Im będzie dłuższy, tym dym do wędzenia osiągnie niższą temperaturę. Niezależnie od tego oraz rodzaju materiału, z którego będzie budowana, jej konstrukcja opiera się na podobnych zasadach. Aby wykonać wędzarnię, trzeba będzie zrobić palenisko, kanał dymny i komorę wędzarniczą, którą należy wyposażyć w różnego rodzaju haki, siatki czy pręty, na których umieszczać się będzie produkty do wędzenia. Ważnym elementem wyposażenia domowej wędzarni jest szyber, który umożliwia kontrolowanie przepływającego dymu. Trzeba też zakupić do niej odpowiedni termometr. Do amatorskiego wędzenia można zdecydować się na termometr analogowy, który pokaże temperaturę dymu w wędzarni. Niektóre z nich mają także szpikulce do badania temperatury mięsa. Na rynku dostępne są też termometry cyfrowe posiadające wbudowane wi-fi. Nie można mierzyć nimi jednak temperatury mięs. Samodzielne wykonanie wędzarni najlepiej oprzeć na solidnym gotowym projekcie. Uchroni to amatora przed popełnieniem błędów i pozwoli zaoszczędzić sporo czasu podczas samej budowy. Warto wiedzieć, że niektóre projekty przewidują połączenie wędzarni także z grillem.



Jakie miejsce wybrać na wędzarnię i jakiego drewna używać do wędzenia?



Przed rozpoczęciem budowy wędzarni warto wybrać dla niej najbardziej suche miejsce w ogrodzie. Co bardzo istotne, powinno ono być oddalone od zabudowań zarówno własnych, jak i sąsiedzkich, ponieważ wędzarnia ogrodowa wydziela nie tylko duże ilości dymu, ale i zapachów. Jeśli stanie za blisko budynków, może stać się uciążliwa dla domowników, czy sąsiadów.



Kiedy już przydomowa wędzarnia będzie gotowa można przystąpić do wędzenia. Trzeba jednak wiedzieć, że wpływ na smak przyszłych wędzonek będzie miał rodzaj zastosowanego drewna. Nie powinno używać się drewna z drzew iglastych ze względu na wysoką zawartość żywicy, która spalana może nadawać gorzkawy posmak wędzonym potrawom. Dobre natomiast będzie drewno drzew liściastych, ale w zależności od gatunku drzewa może wydzielać ono inny aromat dymu, którym przesiąkną wędzonki. Doskonałym wyborem do wędzenia drobiu będzie drewno drzew owocowych, które daje delikatny aromat. Nadaje się jednak do tego także drewno bukowe, olchowe, klonowe, czy brzozowe. Najważniejsze, aby było suche, ponieważ użycie wilgotnego może psuć smak potraw. Trzeba jednak pamiętać, że wykonanie wędzarni i rozpoczęcie przygody z wędzeniem wymaga nabrania doświadczenia w osiąganiu efektów, które najlepiej zadowolą kubki smakowe. Jeśli po pierwszym wędzeniu smak nie będzie idealny, warto spróbować innego drewna, czy wędzenia w innej temperaturze.



Pomysł na wędzarnię w ogrodzie i zrealizowanie go może przynieść wiele korzyści i stać się nową pasją. Jeśli jednak komuś sama idea się podoba, ale nie ma czasu, aby samodzielnie wykonać wędzarnię, czy też nie czuje się na siłach, może zdać się na fachowców z naszej firmy, którzy zrobią to w profesjonalny sposób, dbając o wszystkie detale techniczne, a do tego wykonają ją w stylu, jaki najlepiej będzie komponował się z ogrodem.